Jak se instaluje přírodní izolace?
Dřevovláknitá izolace:
KLADENÍ DESEK – fasáda
Fasádní desky se kladou minimálně 300 mm nad terénem. Připevňují se na nosnou sloupkovou konstrukci ve vodorovných řadách, nebo kontaktně na zdivo, či CLT panely. Obvyklá osová vzdálenost sloupkové konstrukce je 625 mm.
Pro kladení desek platí následující pravidla:
- První řada se umístí na zakládací lištu s okapničkou, např. LIKOV
- Poloha desky: perem nahoru, drážkou dolu
- Další řada desek se klade na vazbu s překrytím svislé spáry min. o 300 mm. Spáry spoje pero-drážka se nelepí
- Vzájemný spoj desek se nachází kdekoliv mezi svislými nosnými prvky konstrukce
- Vodorovná spára mezi deskami nesmí být přesně v hraně parapetu nebo nadpraží otvorů. Doporučeno přesazení o 100-150 mm
- Svislá spára mezi deskami nesmí být přesně v hraně ostění otvorů. Doporučeno přesazení o 100-150 mm
- Nároží sousedních stěn je možné navazovat „na vazbu“, není ovšem podmínkou. Spoj na sraz je nutný tam, kde se na sebe navazují stěny z různých typů nebo tlouštěk desek. Čelní strana desky musí mít okraj pero nebo drážka odříznutý, aby povrch tvořila rovná plocha
- Rub a líc: Desky obvykle nemají rubovou a lícovou stranu. Omítkové souvrství drží na obou stranách. Doporučujeme umístit nápisem na venkovní stranu.
- Desky se kotví buďto vruty RAPI-Tec, nebo sponami.
Detaily montáže jsou uvedeny v technologickém postupu, který je zpracován výrobcem.
KLADENÍ DESEK – nadkrokevní izolace
Desky se pokládají od okapu směrem ke hřebeni kolmo na krokve, vždy perem nahoru,drážkou dolu. Další řada desek se klade na vazbu s přesahem svislé spáry o 300 mm. Všechny spoje v ploše střechy jsou uzavřeny zámkem „pero-drážka“, a nachází se kdekoliv mezi krokvemi. Spáry se za normálních okolností nelepí.
V případě dvou a více vrstev (většinou pouze nadkrokevní izolace s viditelnými krokvemi v interiéru) se desky kladou na vazbu tak, aby se v každé vrstvě vzájemně překrývaly všechny styčné spáry spodní vrstvy.
KLADENÍ ROHOŽÍ FLEX – mezi krokve nebo do roštu
Rohože se vkládají mezi krokve, nebo do roštu tak, že šíře jednotlivých rohoží je cca o 1 cm širší, než je otvor. Tím izolace dokonale vyplní daný prostor a zamezí se vzniku tepelných mostů, nebo sesunutí izolace. Pokud se izolace vkládá ve dvou, či více vrstvách, doporučuje se druhou a další vrstvu izolace položit tak, aby se spoje mezi rohožemi překrývaly.
Konopná a lněná izolace:
Konopná a lněná výplňová izolace se vyrábí ve formě rohoží.
Rozměry rohoží se přizpůsobují požadovaným rozměrům a tvarům roštu. Rohože se vkládají mezi krokve, nebo do roštu tak, že šíře jednotlivých rohoží je cca o 1,5 cm širší, než je otvor. Tím izolace dokonale vyplní daný prostor a zamezí se vzniku tepelných mostů, nebo sesunutí izolace. Pokud se izolace vkládá ve dvou, či více vrstvách, doporučuje se druhou a další vrstvu izolace položit tak, aby se spoje mezi rohožemi překrývaly.
Izolace se vkládá do připravených dutin nebo rámů ve stěnách, střechách nebo podlahách.