Přírodní izolace vs. běžné minerální a syntetické izolace - hlavní rozdíly
Přírodní izolace jsou ekologické. Jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů, jako jsou rostlinné vlákna, dřevo, konopí, lněná vlákna, sláma atd. Tyto materiály mají nižší environmentální dopad a snižují závislost na neobnovitelných surovinách. Jsou biologicky odbouratelné a mohou být recyklovány nebo kompostovány po skončení jejich životnosti.
Přírodní izolace neškodí lidskému zdraví, neobsahují toxické látky ani jiné chemické látky.
Tyto izolace jsou hypoalergenní a nezpůsobují podráždění dýchacích cest nebo kožní alergie. Pro práci s přírodními izolacemi nepotřebujete používat ochranné pomůcky.
Přírodní izolace umí pracovat s vlhkostí. Vlhkost dokáže izolace přirozeně odvětrat, díky tomu se nikde netvoří plísně.
Přírodní izolace jsou difuzně otevřené, dům přirozeně „dýchá“.
Přírodní izolace mají mimořádně vysokou schopnost akumulace tepla. Díky své vysoké měrné tepelné kapacitě dokážou přírodní izolace delší dobu zadržet teplo jdoucí směrem do interiéru, což velmi oceníte v letním období. Dům se nepřehřívá. Totéž platí v zimních měsích, kdy přírodní izolace šetří vaší peněženku úsporou energií vynaložených na vytápění.
Přírodní izolační rohože – len, konopí, dřevovlákno – jsou tvarově stálé, časem nesesedají a neplstnatí, což se opět nedá říci u některých jiných typů měkkých izolačních vat.
Hlodavcům, ani jiným škůdcům zejména technické konopí nechutná, takže se v domě myším nelíbí.