Hlavní výhody přírodních izolací

Ekologický a udržitelný materiál:

Přírodní izolace je vyrobena z obnovitelných zdrojů, jako jsou rostlinné vlákna, dřevo, konopí, lněná vlákna, sláma atd. Tyto materiály mají nižší environmentální dopad a snižují závislost
na neobnovitelných surovinách. Jsou biologicky odbouratelné a mohou být recyklovány nebo kompostovány po skončení jejich životnosti.

Zdravé vnitřní prostředí:

Přírodní izolace je neškodná pro lidské zdraví, neobsahuje toxické látky, formaldehyd, VOC (volatile organic compounds) ani jiné chemické látky.
Tyto izolace jsou hypoalergenní a nezpůsobují podráždění dýchacích cest nebo kožní alergie. Díky tomu přispívají ke zdravějšímu a kvalitnějšímu vnitřnímu prostředí v budovách.

Regulace vlhkosti:

S difúzní otevřeností úzce souvisí schopnost těchto materiálů pracovat s vlhkostí. Izolace dokážou pojmout vlhkost z interiéru a přirozeně ji odvětrat. Nestane se tak, že by při styku s vlhkostí přírodní izolace přestala izolovat, nebo změnila svůj tvar, jako se to stává u běžných izolantů. Naopak, izolace je schopna vlhkost „vydýchat“ a dále plní svou funkci na 100 %. Tato vlastnost je k nezaplacení např. při rekonstrukci starších domů, které mají problém s vlhkostí, ale ocení ji samozřejmě i stavebníci jakýchkoliv srubů, roubenek, dřevostaveb.

Difusní otevřenost konstrukce:

Další výhodou je, že přírodní izolace jsou difúzně otevřené, dům tedy zdravě dýchá a přirozená vlhkost má šanci být odváděna ven z domu. V domě se nesráží vlhkost a netvoří se plísně.
Vysoká difuzní propustnost pro izolaci znamená, že je prodyšná a snadno odvádí a odvětrává vlhkost. Faktor difuzního odporu naší konopné izolace je μ = 1,5 (resp.3,9 u tvrdé konopné fasádní desky), a u lněné izolace je μ = 2,2 což je parametr velmi propustného materiálu (ve srovnání s polystyrenem, kde μ = 20 až 30). Tato vynikající vlastnost tedy zajistí, že Váš dům skutečně dýchá, stavba je prodyšná. Samozřejmě podmínkou je, aby i ostatní použité materiály byly difúzně otevřené.

Dobrá tepelná izolace:

Přírodní izolace má výborné tepelně-izolační vlastnosti, které přispívají ke snížení tepelných ztrát v budově.  Přírodní izolace také pomáhá vytvořit rovnoměrnou teplotu v celé místnosti a snižuje výskyt tepelných mostů.

Výjimečně vysoká schopnost akumulace tepla:

Zásadní výhodou přírodních izolací je jejich schopnost akumulace tepla, která významně přispívá k úspoře nákladů na vytápění. Díky své vysoké měrné tepelné kapacitě dokážou přírodní izolace delší dobu zadržet teplo jdoucí směrem do interiéru, což velmi oceníte v letním období. Dům se nepřehřívá. Velký efekt zaznamenáte zejména v podkrovních místnostech. Odborně se tento jev nazývá „fázový posun prostupu tepla“ – u domů izolovaných přírodními izolacemi je tento fázový posun delší, než u domů izolovaných standardními typy izolací. Totéž platí v zimních měsích, kdy díky vysoké měrné tepelné kapacitě přírodní izolace šetří vaší peněženku úsporou za energie vynaložené na vytápění.

Akustická izolace:

Přírodní izolace má také schopnost dobře pohlcovat zvukové vlny, což přispívá k vylepšení akustického komfortu v místnosti. Snížení hluku z vnějšího prostředí a eliminace
ozvěny přispívá k klidnému a tichému prostředí uvnitř budov.

Jednoduchá instalace a opravy:

Přírodní izolace je obecně snadno instalovatelná a přizpůsobitelná různým konstrukčním požadavkům. Mnoho druhů přírodní izolace je k dispozici ve formě desek s pero-drážko, desek s tupou hranou a rohoží, což usnadňuje jejich manipulaci a instalaci. Pokud je potřeba opravit nebo nahradit část izolace, je to obvykle snadno proveditelné.

Dlouhá životnost:

Přírodní izolace je známá svou dlouhou životností a trvanlivostí. Správně nainstalovaná a udržovaná přírodní izolace může vydržet mnoho let bez ztráty svých tepelně-izolačních vlastností.

Tvarová stálost izolace:

Izolační rohože jsou tvarově stálé, časem nesesedají a neplstnatí, což se opět nedá říci u některých jiných typů měkkých izolačních vat.
Měkké izolační rohože (lněné, konopné, nebo dřevovláknité) vkládáme do roštů, přičemž je potřeba dbát na to, aby rohože byly cca o 1 – 1,5 cm širší, než je otvor v roštu. Rohože není potřeba v roštech jakkoliv upevňovat, zůstanou bezpečně usazeny a jejich tvarová stálost zajistí maximální izolační efekt. Ani ve svislých stěnách tedy nehrozí, že by se vlivem slehnutí materiálu po čase vytvořila mezera.

Hlodavci a jiní škůdci:

Hlodavcům, ani jiným škůdcům zejména technické konopí nechutná, takže se v domě myším nelíbí.

Jak jste byli s našimi službami spokojeni?
Napište nám recenzi.

Naši partneři

Nákupní košík
Přihlásit se

Nemáte účet?